Home    Departments    Meeting Agendas    GIS/Property Records    Calendar    Contact Us    Video Meeting   
 
Council
Sec. Britt Ostler
225 Courthouse Square • Frankfort , IN 46041
Phone:765-659-6330 • Fax:765-659-6391
Mon-Fri 8:00AM - 4:00PM
 


The County Council is comprised of seven (7) elected officials who are defined as the county's fiscal body. The Council members are divided into four (4) districts and three at-large positions, elected to staggered four (4) year terms. The County Council members must reside within the county and the district from which they were elected, if applicable.

The council has the ultimate decision-making power regarding fiscal affairs. This body has the authority to view or review fiscal matters, determine proper policy, and set priorities for the allocation and expenditure of county funds. The General Assembly determines the powers of the county council in this area. Their duties include, but are not limited to:

  •Approving and fixing annual operating budgets of all county government offices and agencies

  •Establishing salaries, wages, per diems, and other compensation for all county officials and employees

  •Fixing tax rates and establishing levies on all county property for the purpose of raising funds to meet budget requirements in conducting county business, as well as authorizing the borrowing of money in the form of bonds and notes

  •Appropriating public funds, i.e., authorizing the expenditure of county money by particular officials or departments for specific purposes


Joh Hussey
District 1



Jake Myers
District 2
(765)242-3614


Ron Gascho
District 3
(765) 379-6446


Alan Dunn
District 4
(317) 508-7457


Clark Beard
District LG
(765) 652-3020


Mike Hensley
District LG
(765) 654-3612


Jeff Chynoweth
District LG
(765) 242-6963

Council Meeting Minutes

The files are in PDF form and you will need to have a PDF viewer to view them.
 
January 9 Minutes 2018
January Minutes 2017
January 8 Minutes 2019
February 12 Minutes 2019
February Minutes 2017
February 13 Minutes 2018
March 13 Minutes 2018
March 12 Minutes 2019
March Minutes 2017
April Minutes 2017
March 19 Minutes 2019
April 10 Minutes 2018
May 9 Minutes 2018
May Minutes 2017
April 9 Minutes 2019
June Minutes 2017
June 12 Minutes 2018
May 14 Minutes 2019
May 20 Minutes Joint Sepecial Session 2019
July 10 Minutes 2018
July Minutes 2017
August Minutes 2017
June 07 Minutes 2019
August 14 Minutes 2018
September 11-12 Minutes 2018
September 12-13 Minutes 2017
June 11 Minutes 2019
January 14 Minutes 2020
February 11 Minutes 2020
July 9 Minutes 2019
October 9 MInutes 2018
October 10 Minutes 2017
November 14 Minutes 2017
November 13 MInutes 2018
August 13 Minutes 2019
February 25 Minutes 2020
March 10 Minutes 2020
August 20 Minutes 2019
December 11 MInutes 2018
December 12 Minutes 2017
September 10 Minutes 2019
December 27 Minutes 2017
March 20 Minutes 2020
April 6 Minutes 2020
October 8 Minutes 2019
November 12 Minutes 2019
April 14 Minutes 2020
December 10 Minutes 2019
May 12 Minutes 2020
June 9 Minutes 2020
December 18 Minutes 2019
December 31 Minutes 2019
July 14 Minutes 2020
August 11 Minutes 2020
September 8 Minutes 2020
October 5 2020 Special Meeting
October 13 Minutes 2020
November 4 2020 Special Meeting
November 10 Minutes 2020
December 8 Minutes 2020
December 15 Minutes 2020
December 29 Minutes 2020
January 12 Minutes 2021
January 26 Minutes 2021
February Minutes 2021
March MInutes 2021
April Minutes 2021
May 11 Minutes 2021
May 27 Joint Special Session Minutes 2021
June 8 Minutes 2021
July 13 Minutes 2021
August 10 Minutes 2021
August 10 Joint Executive Session
Special Meeting August 17 2021
September 14 Minutes 2021
September 24 Joint Executive Session

Clinton County Appointed Boards

Board of Health (4-year)

Dr. Stephen Tharp (Health Officer appt. by Health Board )
Patti Biesner (Commissioners ) (D ) 12-31-20
Dr. Erica Hughes (Commissioners ) (R ) 12-31-21
Ben Flora (Commissioners ) (D ) 12-31-21
Claudia Houchens (Commissioners ) (D ) 12-31-22
Dr. Joseph Dominik (Commissioners ) (D ) 12-31-23
Dion Miller (Commissioners ) (R ) 12-31-23
Dr. Melissa Pearson (Commissioners ) (R ) 12-31-23
 

Frankfort Library Board (4-year)

Greg Williamson (Librarian )
Carolyn Sharp (Library Board ) 02-28-17
Deanne Hunter (Board of Education ) 02-28-17
Joe Hilgenhold (Board of Education ) 02-28-18
Marc Hodges (Board of Eduation ) 02-28-18
Dr. Jarod Cates (County Council ) 02-28-20
Phoebe Smith (County Council ) 02-28-21
Pam Powers (Commissioners ) 2-28-23
Annie Bacon (Commissioners ) 2-28-24
 

Co Contractual Library Board (4-year)

Carolyn Sharp (Library Board ) 02-28-17
Diane Bever (Auditor ) 12-31-20
Jennifer Prosser (Commissioners ) 12-31-21
Gene Marshall (Auditor ) 12-31-22
Ileah Licengood (Commissioners ) 12-31-23
 

Colfax Library

Vicki Oswalt (Commissioners ) 12-31-20
Dan Tate (County Council ) 12-31-21
 

Kirklin Library (4-year)

Tammy Campbell
Tina Surber
Marie Hendrickson
Rebecca Davis
Gina Crenshaw
Kelly Haerr (Commissioners ) 12-31-20
Emily Bundscho (County Council ) 6-13-21
 

Partners in Progress

Stan Smith (CCEAF/PIP )
Joe Doan (PIP )
Shan Sheridan (Chamber )
Eric Spencer (Clinton Prairie District )
Debbie Graves (PIP )
John Shoup (Clinton Central District )
Russ Kaspar (PIP )
Dan Lahrman (Rossville District )
Mayor Judy Sheets
Mark Mills (Planner )
Fred Carter (PIP - Industry )
Josh Uitts (Commissioners - 3 Years ) 12-31-21
John Hussey (County Council - 2 Years ) 12-31-21
Marc Hodges (County Council - 2 Years ) 12-31-21
 

Clinton County Redevelopment Commission (1-year)

Dr. Tim Snyder (Alternate ) 12-31-17
Russel Schultz (Commissioner ) 12-31-20
Alan Dunn (Council ) 12-31-20
Jim Need (County Council ) 12-31-20
Jay Hawley (Commissioner ) 12-31-20
Marc Hodges (County Council ) 12-31-20
 

Wild Cat Solid Waste District

Mayor Judy Sheets 12-31-17
Bob Stambaugh (Town Board Member ) 12-31-17
James Moyer (City Council ) 12-31-17
Clark Beard (County Council ) 12-31-20
Steve Woods (Commissioners ) 12-31-20
Josh Uitts (Commissioners ) 12-31-20
Scott Shoemaker (Commissioners ) 12-31-20
 

Alcoholic Beverage Board (1-year)

Richard Greeno (Mayor ) (D ) 12-31-17
Myron Chezem (County Council ) (R ) 12-31-20
Ben Pfeffer (Commissioners ) (R ) 12-31-20
 

Board of Zoning Appeals (4-year)

Larry Mosier (appointed by Mulberry ) 12-31-17
Don Hinesley (appointed by Rossville ) 12-31-19
Scott Hettsmanberger (appointed by Commissioners ) 12-31-21
Corbin Orr (appointed by commissioners ) 12-31-23
Larry Mennen (appointed by County Council ) 12-31-23
 

Area Plan Commission (4-year)

Dr. Chris Sampson (CC School Superint ) 12-31-17
Jordan Brewer (County Council ) 12-31-20
Larry Price (Commissioners ) 12-31-20
Clark Beard (County Council ) 12-31-20
Dan Sheets (Surveryor - interim ) 12-31-21
Steve Woods (Commissioners ) 12-31-23
 

Frankfort/Clinton County Airport Authority Board (4-year)

Justin Fisher (City ) (D ) 12-31-17
Joe Catron (City ) (R ) 12-31-17
John Hinshaw (City ) (R ) 12-31-18
Alan Dunn (Commissioners ) (R ) 12-31-20
Jeff Little (Commissioners ) (D ) 12-31-21
Stan Smith (Commissioners ) (R ) 12-31-22
 

Frankfort Economic Development Commission (4-year)

Jake Myers (County Council ) 2-1-23
 

Big Cicero Drainage Board

Scott Shoemaker (Commissioners ) 12-31-20
 

National Organization on Disability

Don Albitz (Commissioners ) 12-31-20
 

PTBOA (1-year)

Nick Bales (County Council ) (R ) 12-31-20
Mike Nichols (Commissioners ) (D ) 12-31-20
Sandy Irion (Commissioners ) (R ) 12-31-20
 

Community Corrections

Mike Hensley (County Council ) 12-31-20
Scott Shoemaker (Commissioners ) 12-31-20
 

American Disability Act Board (1-year) Council

Jake Myers (County Council ) 12-31-20
 

County Attorney (1-year) Commissioners

Tom Little (Commissioners ) 12-31-20
 

Community Links    Employee Info